"Все по-близо": 14-о издание на фестивала ?Антистатик“ (28.05. – 06.06.2021 г.)
Между 28 май и 6 юни в София ще се проведе 14-о издание на ?Антистатик“ – на живо – което сякаш е по-важно от всякога. След една изключително турбулентна година Международният фестивал за съвременен танц и пърформанс ни кани да направим още една стъпка по-близо до вчерашния ден, в който се срещахме, прегръщахме и танцувахме заедно. Затова избира за свое мото пожеланието: ?Все по-близо“ и го превръща в закономерност на своята територия, сближавайки изкуството и публиката.

Програмата на фестивала предвижда 15 събития, сред които представления, срещи с артисти, разговори, както и премиера на брой № 3 на единственото в България годишно ?Списание за танц“.

На 28 май в 19:00 ч. празникът срещу статичността започва със специално откриване с вход свободен, за което в София пристига хореографката Паула Розолен (Германия). Тя ще работи заедно с 20 български изпълнители от различни възрасти и разнообразен опит по създаване на представлението ?В почит към Мърс Кънингам“. През 2019 г. се навършват 100 години от рождението на танцовата легенда и по този повод ще видим единна хореографска партитура, построена от Паула Розолен, на база на 20-те сола на българските артисти – само един-единствен път в ?Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство“. Всичко това на фона на музиката на Емилиян Гацов – Елби.

На 29 май, от 19:00 ч. на сцената на ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, се качва неповторимият Кевин Джийн (Франция), за да превърне реалността и заобикалящата среда в залата в метафора. Този път френският хореограф обръща поглед към концепцията за мъжествеността днес, сглобена в голяма степен от сарказъм, сексизъм и насилие. През 2019 г. Джийн започва работа по нов творчески цикъл с представленията ?The Cyclon Pursuit (да разрушиш света и да се преродиш)“, ?По същество (да саботираш мъжествеността)“, както и ?Time for Nothing (да съзерцаваш)“ от 2021 г. Именно ?По същество“, последният завършен спектакъл от трилогията му, ще имат възможност да гледат зрителите.

На 31 май от 19:00 ч. в ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, фестивалната програма предлага двойна доза от работата на хореографката и изпълнителка Меган Бридж (САЩ). В една вечер тя ще представи две сола ?Морфичен резонанс“ и ?Съгласие“, в които важен неин партньор е музиката. В първата работа ще видим как танцуващото ? тяло реагира на звуковата композиция на Питър Прайс, докато в солото ?Съгласие“ Бридж ще ?изтанцува“ женската сексуалност, предизвикана от ритъма и деликатните детайли на последната соната на Бетовен, опус 111.

На 1 юни на Сцена ?Дерида“ ще се веят знамена и ?виновникът“ за това отново е хореографката Паула Розолен, която с второто си представление в програмата на ?Антистатик“ и в партньорство с Гьоте-институт България, се обръща към това отдавна пренебрегнато средство за общуване. В ?Знамена“ Розолен наслагва няколко семиотични системи и създава собствен език за общуване с танцьорите и публиката, превръщайки театралната зала в комуникационна площадка. 

На 4 юни от 19:30 ч. публиката на ?Антистатик“ посреща Томи Паазонен (Германия) на Сцена ?Дерида“. Една от отличителните черти на творческия подход на хореографа и бивш балетист Паазонен е, че с всеки следващ артистичен проект той прави нещо, което не е пробвал досега. Така на 50-годишна възраст осъзнава, че има форма, която дълго е избягвал и е време за първия му солов проект. Започва работа по ?Ретроспекция – 5 сола за 5 десетилетия“. С тази автобиографична творба Томи Паазонен се завръща на сцената като изпълнител след 23 години хореографска и преподавателска работа. Гостуването се реализира в партньорство с Гьоте-институт България.

?Преди Covid-19 развитието на съвременното изкуство се задвижваше от ?по-малкото е повече“ – принципът на Модерността. С въвеждането на всички ограничения през последните месеци, довели до по-малко общуване, по-малко срещи на живо, по-малко танци, по-малко въвлеченост, сякаш неизбежно е време изкуството на пърформанса да постави под въпрос тази теза и да се запита дали по-малкото е все така повече или вече е нищо“ – споделя авторът на следващото представление от фестивалната програма. ?По-малкото може да е повече, но понякога си е просто нищо“ е най-новият хореографски проект на Вили Прагер, вдъхновен от испанската диско трупа Ballet Zoom, основана през 1973 г. За осъществяването му той работи със студенти от Академията за танц и пърформанс на Националния център за танц на Букурещ, а резултатът от сътрудничеството можем да видим на 5 юни на Сцена ?Дерида“.

Няма по-подходящ финал за фестивал от представление, обобщаващо философията му – ?Танцови маниаци“ е работата на хореографката и драматург Симона Дяконеску (Румъния), която ще видим на 6 юни в ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс. Представлението е посветено на едно от най-мистериозните явления в Европа от началото на 16. век – избухналата танцова епидемия на централния площад в Страсбург. С времето учените ще я нарекат ?Танцът на Св. Вит“, хорея ласкива (Chorea Lasciva), танцувална мания или хореомания, смесвайки псевдонаука, теология и средновековна научна фантастика. Дяконеску и нейният екип създават перформативна доку-фикция на събитията и фокусират вниманието си върху документите от онова време, запечатали перспективата на наблюдаващите епидемията и никога тази на преживелите я.

Повече подробности за програмата на ?Антистатик” можете да откриете на antistaticfestival.org, както и в Инстаграм (@antistaticfest), Фейсбук (@antistatic.international.festival), и в YouTube канала на фестивала.

Фестивалната програма се провежда при спазване на актуалните противоепидемични мерки.
 
Международен фестивал за съвременен танц и пърформанс ?Антистатик“ `2021 се организира от Фондация ?Брейн Стор Проджект”, Асоциация ?Информбюро” и "Номад Денс Академи България", с финансовата подкрепа на Национален фонд ?Култура“; Столична община; Гьоте-институт България; Nationales Performance Netz (NPN) – Фонд за танцови копродукции, финансиран от Федералния правителствен комисар за култура и медии; Национален дворец на културата; ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс; Сцена ?Дерида“ и Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство.

Платформа ?Без дистанция“ е част от проекта ?Life Long Burning – за устойчива екосистема на съвременния танц в Европа“, която се осъществява с финансовата подкрепа на Програма ?Творческа Европа“ на Европейския съюз и Национален фонд ?Култура“. В партньорство с проект Tempus Fugit – организиран от Гьоте-институт България и Френски институт в България, по идея на сдружение ?Метеор“, в рамките на Френско-германски културен фонд.


18.05.2021