Столична община публикува за обществено обсъждане ?Стратегическа визия за сигурност на Столична община 2024 – 2030“

Столичната община публикува за обществени консултации на сайта си ?Стратегическа визия за сигурността на Столичната община за периода 2024 – 2030 година“, която предвижда превенция на рисковете за сигурността и безопасността на хората, както и предотвратяване възникването на извънредни ситуации и кризи. Стратегията е разработена с ясното разбиране и убеденост, че сигурността и безопасността са базови ценности на хората и те са в основата на устойчивото развитие на Столична община.
Сигурността и опазването на обществения ред са стратегически приоритет в мандата на кмета Васил Терзиев.
Стратегическата визия за сигурност на Столична община е базов документ за развитие на политиките в областта на сигурността и безопасността на гражданите. Той е разработен в партньорство с органите на държавната и местната власт и е съгласуван с всички партньори, както и експерти и научни организации в сферата на сигурността.
Изведени са седем стратегически приоритета за подобряване на средата за сигурност и безопасност на територията на Столична община:
●    Намаляване на причините и предпоставките за престъпността и нарушаване на обществения ред;
●    Борба с употребата на алкохол, наркотични и упойващи вещества, водещи до престъпност;
●    Предотвратяване на предпоставките за насилие над гражданите; защита и подкрепа на жертвите на домашно насилие;
●    Подобряване на инфраструктурата, осветлението и организацията на движението, подобряване на мерките за безопасност на движението;
●    Повишаване на възможностите на обектите с масово пребиваване на хора за справяне с рисковете, произтичащи от тероризма и екстремизма.
●    Изграждане на устойчива и гъвкава система за киберсигурност.
●    Повишаване на способността на общината за реагиране при кризи и извънредни ситуации и намаляване на риска от бедствия.

Вече се работи по:
●    Изграждане на подходяща комуникационна и информационна среда за диалог с гражданите, бизнеса и партньорите за реализиране на политиките и инициативите в сферата на сигурността.
●    Бързина и ефективност при реагиране на сигнали на граждани и организации, както и при възникване на извънредни ситуации и кризи.
●    Подобряване нивото на киберсигурност на информационните системи на общината.,
●    Подобряване на взаимодействието между общината и партньорите за противодействие на имотните измами.
В Стратегията е заложено развитие на съществуващите системи за видеонаблюдение, управление на определени процеси, системи за наблюдение на чистота на въздуха и околната среда. Важен приоритет е превенцията срещу климатичните промени и природните бедствия.
 Съществен приоритет е изграждането на техническите системи за сигурност по начин, позволяващ внедряване на интелигентни функционалности и възможности за анализ, водещи към ефективно наблюдение на рискови събития и реагиране в реално време.
Предвижда се изграждането на Ситуационен център в Столична община, който да осигури оптимални възможности за мониторинг на рисковете за сигурността на гражданите.
Ще се работи за развитие на системата за ранно предупреждение на риска от наводнение. Сериозно внимание е отделено на нуждата от повишаване подготовката на гражданите, с акцент деца и младежи за действие при бедствия и аварии.
При работа по приоритетите на стратегията е изведена необходимост от законодателни промени. Те са свързани с разширяване на правомощията на местната власт в областта на пътната безопасност и превенцията:
●    Изграждане и експлоатиране на камери за скорост по общинската пътна мрежа с оглед установяване на нарушения на скоростните режими и връчване на наказателни постановления на нарушителите.
●    Установяването и ефективното санкциониране на физически и юридически лица, нарушаващи Закона за защита от шума в околната среда.
●    Установяването и санкционирането на лица, нарушаващи правилата  за движение по общинската пътна мрежа и установената в общината организация на движението (движение в бус ленти, спиране на велоалеи и зелени площи, движение на превозни средства с животинска тяга на територията на София, използване на електрически превозни средства - тротинетки).
Сигурността изисква сериозни съвместни усилия, ключово е да се работи съвместно както с компетентните структури на изпълнителната власт, така и с гражданите, бизнеса, неправителствени организации, университети, научни и изследователски центрове, за да се повиши информираността и ефективността при превенция на рисковете за сигурността за хората.

 

16.12.2024