"Софийският университет е много повече от място за придобиване на нови знания. Той е домът на търсачите на истината, общността на критически мислещите и все повече убежище на самия смисъл на думите. Трудността да бъдеш учен днес е свързана не само с високите изисквания, но и с усилията да продължаваш да разширяваш границите на познанието в един свят, в който научният труд не винаги получава заслуженото внимание." Това каза заместник-кметът на София Яна Генова на тържествена церемония по повод празника на Софийския университет. Тя поздрави аудиторията от преподаватели, учени и студенти от свое име и от името на кмета на София с патронния празник и връчи наградата ?Млад учен“.
Наградата на Столичната община за "Млад учен" на Софийския университет е форма на почит към всички млади учени и към техния отговорен избор да изберат науката като свой кариерен път, посочи Генова. При силна конкуренция тази година бе избрана кандидатурата на главен асистент д-р Теодор Аврамов от Богословския факултет.
Наградата на Столичната община се присъжда за 16. поредна година. Средствата за нея в размер на 2 500 лв. се осигуряват от бюджета на Столичната община. Целта на Наградата е да потвърди признанието от страна на Столичната община към младото поколение учени на Софийския университет “Св. Климент Охридски” от всички научни области.
Д-р Теодор Аврамов от Богословския факултет на Софийския университет е главен асистент в Катедра ?Историческо богословие“ в Богословския факултет.
През 2017 г. завършва бакалавърска степен по богословие, през 2020 г. се дипломира в магистърската програма ?Съвременни аспекти на богословието“ в Богословския факултет на Софийския университет ?Св. Климент Охридски“. В периода 2017 – 2018 г. специализира в CAS Theology, Institut Oecomenique, Chateau de Bossey, Université de Genève, Швейцария. Отчислен предсрочно и защитава в рамките на три години през 2023 докторантура в Катедра ?Историческо богословие“ на Богословския факултет.
Участник и ръководител в научни проекти, сред които ?150 години от основаването на Българската екзархия (извори и изследвания)“; ?Раждането на новата църковна историография в България (извори и изследвания)“; проект SUMMIT, дейност 3.4, ?Българското богословие – история, личности, теми“; ?Нов прочит на идеята за християнската империя в съвременното историческо богословие“; ?Архивите на Богословския факултет (част I & II)“.