Градски топлинен остров в София
?????

Понятието ?градски топлинен остров (ГТО)”, най-общо може да се дефинира като локален термичен режим на урбанизираните пространства, при което температурите в определени участъци на градската среда са значително по-високи в сравнение с околните извънградски райони. Това явление е резултат от комбинация от фактори, като висока плътност на строителството, ограничени зелени площи и специфични строителни материали, които поглъщат и задържат топлината. Ефектите от ГТО водят до сериозни екологични, социални и икономически предизвикателства, влияещи върху качеството на живот и устойчивостта на градската среда.

Целта на проведеното през 2019 г. изследване на ефекта на градския топлинен остров в градското пространство на гр. София, е да идентифицира и анализира наличието, интензивността и въздействието на ГТО в София, както и да оцени възможностите за намаляване на неговото въздействие. Чрез събиране на данни от термални изображения, метеорологични измервания и анализ на градската инфраструктура, проучването предостави задълбочен поглед върху този феномен и неговото влияние върху градската среда и качеството на живот на жителите. Изследването предостави подробна информация за климатичните условия и бъдещите предизвикателства за града, разкривайки следните важни изводи:

  • Изследването установи значителни топлинни острови, най-вече в централните и индустриални райони на София. Картографирани са най-уязвимите зони като ж.к. ?Люлин”, ж.к. ?Надежда”, и централните части на града. В тези зони температурите са значително по-високи от околните жилищни и зелени пространства. В урбанизираните зони, особено в области с висока плътност на застрояването и запечатани повърхности, се наблюдават значителни температурни различия в сравнение със зелени и ниско застроени площи;  Най-малко уязвими са зоните около големи паркове и открити пространства.
  • Основните фактори, способстващи за образуването на топлинни острови, включват високата концентрация на бетонни и асфалтови повърхности, недостатъчната растителност и интензивното градско строителство. Наличието на големи площи с тъмен асфалт и бетон допринасят за увеличаване на температурата в тези райони, а липсата на зелени площи е от особено значение, тъй като биха могли да служат като естествен регулатор на температурата.
  • Повишените температури, свързани с топлинните острови, имат потенциал да влошат здравословното състояние на жителите, особено на уязвими групи като възрастни хора и хора с хронични заболявания. Освен това, по-високите температури могат да увеличат консумацията на енергия за охлаждане, както и да ускорят замърсяването на въздуха. 
  • Направени са прогнози за климатичните промени до 2050 г. и оценка на очакваната проекция на явлението ГТО. Моделите показват, че в периода 2021-2050 г., се очаква повишение на температурите през всички сезони, което може да увеличи интензивността и обхвата на ГТО.

Изследването за ГТО предостави ценни данни за климатичните условия и бъдещите предизвикателства в София. Наред с това, във връзка с проучванията за елиминирането на негативният му ефект, е разработен и ?План за адаптация към климатичните промени на район ?Люлин“ чрез цифров двойник и природно-базирани решения?, който служи за симулации и ефективно определяне на климатичните характеристики, картографиране на степента на уязвимост на територията по отношение на климатичните и други природни рискове, както и разработване на модели за смекчаване на негативното влияние на очакваните климатични промени върху територията на района с хоризонт 2050.  Целта е да се създаде прототип за решение, който след това може да бъде мултиплициран. 

Този план представлява амбициозен подход, който включва комплекс от мерки и стратегии, насочени към промени не само във физическия облик и инфраструктурата на района, но и в начина, по който общността функционира и се адаптира към измененията в климата и околната среда. Те представляват основния структурен елемент и са от ключово значение за успешната адаптация на района към климатичните промени и рисковете. Предложените комплексни природно-базирани решения включват:

  • Създаване на система от ?джобни“ паркови пространства; 
  • ?Мобилни гори“;
  • Зелени паркинги (чрез мобилни конструкции);
  • Зелени охлаждащи коридори и острови (чрез мобилни конструкции);
  • Зелени паркове Зелени покриви;
  • Зелени стени;
  • Пропускливи настилки;
  • ?Дъждовни“ градини;
  • Възстановяване на заливни речни тераси;

Какво може да направи общината за този проблем в София?

Въз основа на резултатите от изследването на ефектите на ГТО, бяха идентифицирани добри практики, на базата на които са разработени предложения за адаптационни и смекчаващи механизми към ефекта "топлинен остров", както и за климатичните промени в по-общ аспект. Тези предложения, включват:

  • изграждане на зелени стени в градска среда;
  • създаване на покривни градини, зелени тераси и фасади;
  • увеличаване на високата растителност около сградите;
  • използване на водопропускливи настилки, които позволяват обмен на топлина, вода и въздух с почвата в зоните за паркиране;
  • прилагане на "охладени" покриви и настилки на сградите.

Столична община дава приоритет на дейностите по озеленяване и предприема редица дейности за справяне с ефекта на ГТО и подобряване на градския микроклимат, като пример за това са:

Озеленяване: Увеличаване на броя на засадените дървета и храсти, особено в уязвимите зони, с акцент върху подобряване на качеството на въздуха и намаляване на запрашеността.

Иновативни решения: Внедряване на нови методи за напояване и паркоустройство, включително използване на торби за бавно напояване на дървета и иновативни паркоустойчиви настилки.

Облагородяване на междублокови пространства: Реализиране на проекти за озеленяване и изграждане на нови зелени зони в междублоковите пространства, с цел намаляване на запрашаване и подобряване на градската среда.

Инициативи за образователни и обществено значими проекти: Създаване на споделени зелени пространства (климатични хъбове) в училища и детски градини, с цел повишаване на осведомеността и ангажираността на учениците и гражданите.

Столична община активно работи по интегрирането на природно-базирани решения и иновации, с цел създаване на по-устойчиви и приятелски за околната среда градски пространства. Приложените мерки и продължаващите инициативи са насочени към намаляване на негативните ефекти от градския топлинен остров и подобряване на качеството на живот в града.

Степен на уязвимост на на населението по отношение интензивността на проявата на ГТО 2019 г.
Пример за решение за намаляване на ефекта от ГТО