ИЗМЕРВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕН ИНТЕРЕС КЪМ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ


ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
???????Evgeny Shirinyan, https://www.linkedin.com/in/evgeny-shirinyan-82341135/

Изследването анализира обществения интерес към сградите в София чрез Уикипедия, като оценява страниците на български език по гледания, езикова разнообразност и цитати за около 60 дни (10 януари – 10 март 2025 г.). 

Тези данни са комбинирани с туристическите маршрути на 365 Tours (Free Sofia Tour, Communist Tour, Food and Culture Tour) и City Sightseeing, картографирайки ги с важни обекти на културно наследство.

Наред с емблематичните забележителности на София, интерес в Уикипедия привличат и обекти като Софийският университет, ?Арена 8888 (Армеец)“, Националната Агенция за Приходите, Националният стадион ?Васил Левски“, както и Банкя и планината Витоша.

Допълнителни тематични карти представят тенденциите в обществения интерес към тези обекти и на други езикови версии на Уикипедия – английски, немски, италиански, румънски и гръцки.

Например, в английската версия на Уикипедия най-разглежданата страница е свързана с Народното събрание. В гръцката версия доминиращ интерес за двуседмичен период има към Националния дворец на културата. При италианската и румънската аудитория най-посещавани са църквата ?Света София“ и Боянската църква, докато в немската версия на Уикипедия най-голям интерес предизвиква катедралата ?Св. Александър Невски“.

Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/

София - визуализация на забележителности и туристически маршрути
Страници на български език: брой прегледи (диаметр на кръгче) и брой езици (цвят)
Wikipedia (английски език): брой прегледи на страници
Wikipedia (немски, италиански, румънски, гръцкианглийски език): брой прегледи на страници
Списък на най-разглежданите страници на български език през периода 10 януари - 10 март 2025 г.
10 забележителности (BG) - брой прегледи

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: ?Дигитално здравеопазване“, ?Градове на бъдещето“, ?Интелигентно правителство“ и  ?Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.