ИНДЕКС НА ПЕШЕХОДНА ДОСТЪПНОСТ


ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute

?????ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
Станимира Николова (https://www.linkedin.com/in/stanimira-nikolova-109736a4/ ),
Десислава Петрова-Антонова (https://www.linkedin.com/in/dessislava-petrova-antonova/ ),
Симеон Малинов (https://www.linkedin.com/in/simeon-malinov-999349106/

Пешеходната достъпност на кварталите в София е анализирана през призмата на концепцията за ?15-минутния град“ – съвременен модел за устойчиво и човешки ориентирано градско развитие, който цели всеки жител да може да достигне до основни услуги и функции (като магазини, училища, здравни заведения, паркове и обществени транспортни връзки) в рамките на 15 минути пеша или с велосипед от своя дом.

Анализът показва съществени различия в пешеходната достъпност между различните райони на града. Исторически утвърдените и по-добре планирани квартали, разположени по-близо до центъра на София, се характеризират с висока степен на функционална компактност, добре развита улична мрежа и разнообразие от услуги, достъпни в пешеходен радиус. 

В контраст, новоизградените периферни квартали, които често са резултат от фрагментирано и пазарно ориентирано развитие, показват значително по-ниска степен на пешеходна достъпност. В тях липсват достатъчно социална и техническа инфраструктура в близост до жилищните сгради, а уличната мрежа често е слабо свързана или неблагоприятна за пешеходно движение. Това води до повишена зависимост от автомобили, задръствания, замърсяване на въздуха и понижаване на качеството на живот.

Получените резултати подчертават значението на интегрираното и устойчиво градоустройство, при което близостта до ежедневни услуги, качествената пешеходна и велосипедна инфраструктура и разнообразието от функции в един квартал се разглеждат като ключови фактори за комфортна, здравословна и социално справедлива градска среда.

Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/

Индекс на пешеходна достъпност
Индекс на пешеходна достъпност в детайли

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: ?Дигитално здравеопазване“, ?Градове на бъдещето“, ?Интелигентно правителство“ и  ?Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.