До 26 януари галерия "Топлоцентрала-Куб" в Регионален център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" представя първата изложба от проекта "Забранено изкуство“, който поставя фокус на активната забрана в изкуството през историята на премахнати и унищожени творби. Първата част на "Забранено изкуство" представя три казуса, включващи творби на Веселин Димов, Нено Белчев и Николай Панайотов.
Изложбата извежда на преден план цензурата в изкуството, търсейки диалог в разделението на обществото на фона на политически, икономически и социални промени.
"Забранено изкуство" е разказ за три премахнати творби – разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Трите представени казуса са унищожената изложба "Терен и конструкции" на Веселин Димов (1982, Варна); конфликтната творба "Анонимният Л (анонимен национален герой)" на Нено Белчев (2023, Карлово) и набързо закритата съвременна иконопис на Николай Панайотов (2014, Севлиево).
Датите проследяват хронологията на конфликта, не на творчеството. Разпръснати във времето, тези три истории говорят за комунизъм, национализъм и политиките на религиозното изкуство. Казусите на забрана будят юридически, социални, политически и етични въпроси. Но мотивът, който се откроява, е, че вчера, днес, а може би и утре, цензурата винаги е сцена на отстояване на основни демократични принципи.
На 11 януари беше проведен кураторски тур с автора на изследването Ралица Герасимова.
На 18 януари (събота) от 16:00 ч. ще чуем разговор с Нено Белчев и Пенка Минчева (директор ОХГ – Карлово) за конфликта, пробуден от творбата "Анонимният Л (анонимен национален герой)".
На 25 януари (събота) ще се проведе открит симпозиум с изследователи на Веселин Димов и първата съвременна изложба у нас "Терен и конструкции" (1982 г., Варна).
"Историите на забрана са пътеводител за разбиране на нашето общество. И докато настоящият проект е ориентиран срещу натиска за цензура, правото на различни групи да имат своето светоусещане не бива да бъде погазвано. Конфликтът е противовес на диалога. Многогласието на социалната фигура е не по-малко важна демократична ценност от свободата на изразяване. Затова "Забранено изкуство" е покана за разговор", споделя Ралица Герасимова, куратор на изложбата. Изследвайки истории на конфликт, изложбата търси да разбере по-добре нагласите към изкуството, публиката и светлосенките на културните политики. Проектът "Забранено изкуство" ще продължи да проучва случаи на активна забрана в изкуството, а неговите създатели възнамеряват в бъдеще съдържанието да бъде събрано и представено на публиката в печатно издание.
"Подкрепих този проект, тъй като смятам, че е важно да говорим по темата. "Забранено изкуство" започва с тази изложба, но тя има залог, който надхвърля представеното. Залогът е именно по-сложният разговор, който тя предизвиква – къде ни стягат обувките и защо ни стягат точно там. Във всяка една свалена или неразбрана творба ние виждаме процеси и нагласи на публиката към художника, към съдържанието и към света", допълва кураторът на галерия "Топлоцентрала-Куб" Владия Михайлова.