ГРАДСКИ ТОПЛИНЕН ОСТРОВ - GATE ИНСТИТУТ


ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
д-р инж. Лидия Витанова (https://www.linkedin.com/in/lidia-vitanova-phd-sci-30446a60/ )
проф. Десислава Петрова-Антонова (https://www.linkedin.com/in/dessislava-petrova-antonova/ )
???????Евгений Ширинян (https://www.linkedin.com/in/evgeny-shirinyan-82341135/ )

Градски топлинен остров е явление, при което определени части на града, обикновено гъсто застроени, с оскъдно озеленяване и интензивна човешка дейност,  проявяват значително по-високи температури в сравнение с околните райони и покрайнините. Липсата на зелени площи, използването на топлозадържащи материали като бетон и асфалт, както и отделянето на топлина от автомобилите и сградите усилват този ефект, превръщайки градските ядра в истински ?топлинни капани“.

Създадените 2D и 3D температурни карти регистрират проявлението на това явление на 22 август 2018 г., в 21:00 ч., като ясно очертават зоните с най-силно изразен топлинен ефект. В централните райони на града са отчетени максимални температури, достигащи 27-28°C, докато периферните части остават осезаемо по-хладни.

Особено ценни са 3D картите, които позволяват детайлен, пространствен прочит на данните, улесняват идентифицирането на най-уязвимите зони и подпомагат вземането на информирани решения за устойчиво градско планиране.

Благодарение на тези карти, експертите и градските власти могат да разработват стратегии за оптимално разполагане на зелени пространства, внедряване на решения за охлаждане на градската среда и подобряване на комфорта на живот на гражданите в условията на изменящ се климат.

Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/

 

Градски остров на топлина??????? | 22-08-2018???????

3D градски модел, показващ въздействието на градски остров на топлина (°C) | 22-08-2018 9:00 PM

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: ?Дигитално здравеопазване“, ?Градове на бъдещето“, ?Интелигентно правителство“ и  ?Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.