ТРАНСПОРТЕН АТЛАС


ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
д-р инж. Лидия Витанова (https://www.linkedin.com/in/lidia-vitanova-phd-sci-30446a60/ )
Евгений Ширинян (https://www.linkedin.com/in/evgeny-shirinyan-82341135/ )
Тереза Трендафилова (https://www.linkedin.com/in/tereza-trendafilova-7764b82b8/ )
???????проф. Десислава Петрова-Антонова (https://www.linkedin.com/in/dessislava-petrova-antonova/ )

Транспортният атлас на София показва разпределението на автомобилите и генерираната от тях енергия през октомври 2022 г. Основната цел на атласа е да подпомогне устойчивото градско планиране чрез идентифициране на зони с интензивен автомобилен трафик и свързаните с него емисии. Анализът са базира на информация от TomTom Traffic Stats и обхваща приблизително 8% от личните автомобили в столицата, което позволява да се направят представителни изводи за транспортните потоци и натоварването на пътната мрежа. 

Резултатите от анализа открояват южните райони на София като най-силно засегнатите от автомобилния трафик и съответно с най-високи емисионни стойности. Особено уязвими се оказват териториите около Околовръстния път и големите възлови точки, свързващи града с основните пътни артерии. В тези зони се наблюдава засилен трафик, често в пиковите часове, което допринася не само за замърсяването на въздуха, но и за влошаване на микроклиматичните условия.

Такъв тип данни са от съществено значение за формирането на политики за устойчива мобилност и планиране на мерки за ограничаване на автомобилния трафик.  Информацията от Транспортния атлас може да служи като основа за разработване на стратегии за облекчаване на автомобилния трафик, като създаване на нискоемисионни зони, подобряване на публичния транспорт и насърчаване на алтернативни форми на придвижване. 

Прилагането на подобни пространствени анализи създават реални възможности за намаляване на екологичния отпечатък на града, подобряване на качеството на живот на жителите  и постигане на дългосрочни цели  в областта на климатичната устойчивост. 

Линк към публикация: https://doi.org/10.1016/j.trip.2025.101352

Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/

Карта 1???????: Разпределение на броя автомобили в София в делнични дни 5:00-6:00 PM, Октомври 2022 г.
Карта 2: ???????Разпределение на потреблението на енергия от леки коли в София през 2022 г.

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: ?Дигитално здравеопазване“, ?Градове на бъдещето“, ?Интелигентно правителство“ и  ?Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.