ПРОСТРАНСТВЕНО ПРЕДСКАЗВАНЕ НА ЗАМЪРСЯВАНЕТО НА ВЪЗДУХА


ИНСТИТУЦИЯ: GATE Institute

ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ:
Петър Христов (https://www.linkedin.com/in/peterohristov/)
???????Михаил Стаменов (https://www.linkedin.com/in/mihail-stamenov/)

Качеството на въздуха е индикатор за градската среда, чието наблюдение е важен аспект от градското управление. Високите нива на концентрация на различни газове и прахови частици имат неблагоприятен ефект върху човешкото здраве и стандарта на живот в градските райони. За да се осигури мониторинг в реално време и анализ на дългосрочните тенденции на концентрацията на атмосферни замърсители, се изграждат мрежи от сензорни станции като част от различни правителствени, общински и частни инициативи. Тези станции измерват различни показатели за замърсяването на въздуха, които могат да бъдат полезни при извършване на анализи за неговото качество. За съжаление измерванията се правят на ограничен брой места, предоставяйки данни в определени точки и пропускайки голяма част от градската територия. Освен това, различните доставчици на станции използват сензорно оборудване с различно качество, чиито измервания не могат и не трябва да се считат за пряко сравними.

Целта на геопространствения анализ на качеството на въздуха е да се разработи модел за концентрацията на различни замърсители на въздуха в София, който в почти реално време да прогнозира пространствено замърсяване по лесен за разбиране и интерпретация начин, както следва:.

  1. Разработване на статистически модел за геопространствено предсказване на замърсяването на въздуха, който отчита разликите в измервателните устройства и малкия обем данни, присъщ на повечето пространствени анализи;
  2. Разработване на технологично решение за интегриране, структуриране, съхранение, и визуализиране на данните и прогнозите от модела, който подпомага вземане на информирани решения от заинтересованите страни и ангажираността на гражданите.

Линк към картата: https://citylab.gate-ai.eu/sofiasensors/

Дoпълнителна информация: https://city.gate-ai.eu/

Геопространствено предсказване на замърсяването на въздуха

За Институт GATE

Институт GATE е първият Център за върхови постижения в Източна Европа в сферата на големите данни и изкуствения интелект. Създаден през 2019 г., GATE работи в областите: ?Дигитално здравеопазване“, ?Градове на бъдещето“, ?Интелигентно правителство“ и  ?Умна индустрия“. Институтът е българският хъб на Международната асоциация за пространства от данни (IDSA), обединяващ националните усилия за използване и споделяне на данни както в бизнеса, така и в обществено значими области. GATE създава първото у нас пространство за споделяне на данни в градската среда – Urban Data Space и разработва първия цифров двойник на София.

През 2024 г. Институт GATE бе удостоен с престижното отличие за развитие на пространство за иновации Silver i-Space Label, присъдено от Европейската асоциация за големи данни (Big Data Value Association - BDVA).

Последвайте дейностите на института:

LinkedIn https://www.linkedin.com/company/gate-institute
Facebook https://www.facebook.com/GATECoE
Website - https://www.gate-ai.eu/en/home/

Проектът GATE се изпълнява с финансовата подкрепа на програма Хоризонт 2020 WIDESPREAD-2018-2020 TEAMING Phase 2 и Оперативна програма ?Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.