ТРЕТИ ГРАДСКИ РИНГ


ОП ?Софияплан“ работи по детайлизиране на предвижданията за елементите на комуникационно-транспортната система (КТС) - схеми ?Първостепенна улична мрежа“ и ?Mасов градски релсов електротранспорт“ в Общия устройствен план на Столична община (ОУП на СО).

Един от приоритетите са участъците от т.нар. Трети градски ринг, които са важни за развитието на цялата трамвайната мрежа в гр. София и по които ще пътуват над 65 000 души дневно. С разработките се търси оптималният баланс, обвързване и интегриране в система на всички видове движение – пешеходно, велосипедно, масов градски транспорт и автомобилно движение.

Възложено е изготвянето на подробни комуникационно-транспортни планове (ПКТП). С тях се проучват, определят и решават разположението, капацитетът и параметрите на съставните елементи на разработваните участъци от уличната мрежа.

Иновативен подход в разработките е паралелното извършване на преброявания на трафика, прогнозиране на бъдещите натоварвания при отчитане на различни фактори и моделиране на проектните варианти за намиране на оптималното решение. Симулира се натоварването при реализирането на различните варианти на проектни решения, като се проверяват сценарии с различни натоварване и организация на движението.


?ПКТП за участък от предвидения в ОУП на СО Трети градски ринг“

Разработката обхваща част от трасето на съществуващия бул. ?Д-р Г. М. Димитров“ между бул. ?Симеоновско шосе“ и бул. ?Драган Цанков“/бул. ?Св. Климент Охридски“, както и кръстовището на бул. ?Св. Климент Охридски“ с бул. ?Марко Семов“.

Предвижда се добавянето на трамвайно трасе и велосипедна алея към съществуващите към настоящия момент единствено автомобилно и пешеходно движения.

Основни акценти на разработката са:

  • Трасе на бул. ?Д-р Г. М. Димитров“

Разработени са два варианта – с и без локални платна.

Локалните платна са нормативно изискване за този клас улица и обслужването на прилежащите имоти и територии е през тях, а не през основните платна на улицата. Но с допуснатото през годините застрояване, свободният габарит за улицата и всичките ? прилежащи елементи е силно ограничен. Затова е разработен алтернативен вариант без локални платна, който дава възможност за двустранно разполагане на велосипедната алея, достатъчна ширина за автомобилните ленти и за уличното озеленяване.

И при двата варианта трамвайното трасе е разположено централно между автомобилното движение в двете посоки. Спирките са с перони, съчетани с възможност за пешеходно пресичане от двете страни на булеварда, който иначе се явява на сериозен делител на територията.

  • Трамвайно обръщало при Софийска Зоологическа градина

При източния вход на Софийската зоологическа градина при ул. ?Чавдар Мутафов“ е разположено бившето обръщателно колело на автобусна линия 102.

Мястото е подходящо за изграждане на ново обръщателно трамвайно колело, което би имало редица оперативни ползи за трамвайната мрежа. Може да се използва като временно при етапното изграждане на трамвайното трасе по Третия градски ринг, а след това както за редовни линии, за обръщане на трамваи при нужда от отклоняване от разписанието, за престой на резервни трамваи.

Разработени са два варианта на организация на движението – с един или с два трамвайни коловоза.

  • Кръстовище на бул. ?Д-р Г. М. Димитров“ с бул. ?Драган Цанков“/бул. ?Св. Климент Охридски“

Кръстовището запазва настоящия си вид, като единствено се добавя трамвайно движение в три възможни посоки – по направлението на Трети градски ринг и на югоизток по бул. бул. ?Св. Климент Охридски“ .

С компютърно симулиране е избрано решение, което е най-оптимално за трафика - трамвайните криви в посока бул. ?Св. Климент Охридски“ са изнесени западно от кръстовището. Симулирано е изграждането на кръгово движение, но то не дава задоволителни резултати и предимство пред настоящата конфигурация на кръстовището. С изместване на подлеза на метрото от североизточната страна на кръстовището се обособява необходимата допълнителна лента за десен завой от ?Д-р Г. М. Димитров“ към бул. ?Драган Цанков“.

  • Кръстовището на бул. ?Св. Кл. Охридски“ с бул. ?Марко Семов“

За кръстовището са разработени два варианта – със запазване на настоящия вид и с кръгово движение. Проведените симулации не показват съществено предимство при изграждането на кръгово кръстовище при по-високи разходи за реализирането му.


?ПКТП на първостепенни улици между ж.к. ?Овча купел“ (бул. ?Президент Линкълн“) и ж.к. ?Люлин“ (бул. ?Царица Йоанна“)“

Разработката обхваща трасето на нова комбинирана връзка по трасето на планирания т. нар. бул. ?Западна тангента“ между ж.к. ?Овча купел“ и ж.к. ?Люлин“, ул. ?Индира Ганди“ и нов пробив на ул. ?Индира Ганди“ до бул. ?Царица Йоанна“.

Основни акценти на разработката са:

  • Тунелно преминаване под жп линия 5 (София – Владая – Перник)

В участъка между бул. ?Президент Линкълн“ и ул. ?Суходолска“ се предвижда тунелно преминаване. Това се налага поради наклона на терена, но също и поради необходимостта от безконфликтно пресичане на жп линията София – Перник.

Тунелът ще бъде плитко заложен и с дължина около 350 m. През него ще преминават единствено автомобилното и трамвайното движение, но ще има и сервизни тротоари.

За безопасното провеждане на пешеходното и велосипедното движение е предвиден отделен много по-къс подлез с рампи и асансьори в района на жп линията София – Перник при предвидената нова жп спирка ?Суходолска“.

Трамвайни спирки ще бъдат разположени в двата края на тунела при кръстовищата на новата улица с бул. ?Президент Линкълн“ и с ул. ?Суходолска“, но жп спирката ще е на удобно пешеходно разстояние.

  • Пътен възел ?Дертлиев - Ганди“

В ОУП на СО е планирано изграждането на пътен възел на кръстовището на бул. ?Западна тангента“ и бъдещият Южен обход на Люлин (бул. ?Д-р Петър Дертлиев“ - нов). В разработката на ПКТП се предлагат две решения за кръстовището, като и при двете на горно ниво е изведено трасето на Южния обход на Люлин (бул. ?Д-р Петър Дертлиев “ - нов).

Основната разлика между двата варианта е решението за запазване или прекъсване на трасето на бул. ?Д-р Петър Дертлиев“ – стар. Поради регулационни ограничения и вече реализираното застрояване, проектните решения имат интересни форми.

В ПКТП е разработен планираният в ОУП пробив между бул. ?Джавахарлал Неру“ и бул. ?Царица Йоанна“, продължение на ул. ?Индира Ганди“ в северна посока. Двете съществуващи кръстовищата в двата края на участъка се трансформират от триклонни в четириклонни.

В този участък новото трамвайно трасе между жк ?Овча купел“ и жк ?Люлин“ прави връзка със съществуващото и в момента трасе на трамвайна линия № 8 ?Люлин 5 – Съдебна палата“.

Изготвянето на ПКТП за бул. ?Западна тангента“ и ул. ?Индира Ганди“ е продължение на изследване на ОП ?Софияплан“ за възможността за реализиране на пътна връзка между жк ?Овча купел” (бул. ?Монтевидео”) и жк ?Люлин” (бул. ?Д-р Петър Дертлиев”) – т.нар. ?Западна тангента“.


Повече информация може да намерите на сайта на ОП "Софияплан"

https://sofiaplan.bg/2024/03/25/pktp_zapadna/
https://sofiaplan.bg/portfolio/zapadna-tangenta/